2022 m. balandžio 28 d. 18.00 val. kviečiame į jaunosios kartos fotografės Mildos Vyšniauskaitės fotografijų serijos „What makes a man“ pristatymą-peržiūrą. Renginys yra projekto „Jaunojo kūrėjo eteris 2022“ dalis.
Renginį moderuos ir su fotografe kalbėsis meno istorikas Karolis Sabeckis.
Vyrų portretai, vyriškas grožis Mildą žavi jau seniai. Dar 2016 m., studijuodama Karališkoje menų akademijoje Olandijoje, ji pradėjo kurti vyrų portretų seriją, kurią pratęsė Vilniuje. Menininkė pastebėjo, kad ši tema menkai tyrinėta, o visuomenėje vyrauja konservatyvios nuostatos, koks turi būti vyras ir kaip jis turi elgtis. Estetiškas vyrų portretavimas Lietuvoje įgavo naujų prasmių. Kūrėja trina įsigalėjusius vyro įvaizdžio stereotipus ir parodo, kad vyras gali būti visoks – trapus, švelnus, gali dėvėti makiažą, pozuoti nuogas. Jis gali būti toks, koks nori būti, o vyriškumas, kaip ir bet koks kitas tapatumas, yra nuolatinėje kaitoje.
Fotografė dėmesį skiria LGBTQ narių reprezentacijai, vyriškumo sampratą analizuoja queer bei drag judėjimų kontekste. Šiandien Queer terminas apibūdina nepaklusimą visuomenės normoms – laisvą savęs suvokimą neatsižvelgiant į lytį, rasę, socialinį statusą ir tai, ko iš tavęs tikisi visuomenė. Drag judėjimas siejamas su performatyviu veiksmu – viešu pasirodymu, kuriame laužomas supratimas apie tai, kas stereotipiškai suvokiama kaip vyriška ir moteriška.
Milda savo kūriniais teigia, kad nėra vienodų kriterijų vyriškumui įvertinti ir pamatuoti – nėra nustatyto standarto, ar formulės, kaip būti vyru. Fotografuodama savo herojus, leidžiu jiems būti pamatytais tokiais, kokie jie nori būti matomi, o ne tokiais, kokius juos nori matyti visuomenė, nes tik tokiu būdu jie gali tapti geriausia savo versija, – sako Milda.

Fotografijų seriją „What makes a man” Fotografijos muziejaus Studijoje bus galima išvysti iki gegužės 4 d.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.