2020 m. Vasario 16 d., 13.00 val. kviečiame į dokumentinės juostos „Lituanie, mano laisve“ (rež. Martina Jablonskytė, 2018 m.) peržiūrą Fotografijos muziejuje.

Atskleisdama lietuvių delegacijos darbo 1919-tųjų Paryžiaus taikos konferencijoje motyvus ir aplinkybes, kūrėja kelia klausimą, kaip pasikeitė laisvės ir pačios Lietuvos idėja per šimtmetį.

„Paklauskite bet kurį lietuvį, nuo kada Lietuva nepriklausoma? Aišku, kad nuo 1918 m. vasario 16-osios! Basanavičius, signatarai…“ – abejonę, lyg mįslę, užduoda režisierė. „Tuomet kodėl į Paryžiaus taikos konferenciją 1919 m. nuvykusiems mūsų delegatams teko išradingiausiais būdais Lietuvos vardo mokyti ne tik prancūzų visuomenę, bet ir pasaulio didžiuosius, nes tokios valstybės naujai braižomuose pasaulio žemėlapiuose net nesišvietė?“

Kūrėjams parūpo, kaip ten sekėsi lietuviams – nekviestiems, be pinigų, neišmanantiems etiketo, be diplomatinės patirties ir naudingų pažinčių, spaudžiant įtampai Lietuvoje ir nuolatinėms abejonėms. Kas buvo ta jėga, verčianti tikėti? Ar dabar jos turėtume tiek pat?

„Didžiulė intriga ir iššūkis – šviežiai pažvelgti į svarbų istorinį epizodą be įprastinių klišių. Lietuvos laisvės ištakų rasti Paryžiuje ir Oskaro Milašiaus poezijoje, sutikite, labai įdomu“, – dalinasi režisierė. Lenkų kilmės prancūzų poetas, lietuvių delegaciją pakėlęs į naują lygį, ganėtinai staiga mistiškų išgyvenimų įkvėptas, nemokėdamas lietuvių kalbos ir Lietuvoje nebuvęs, ėmė ir pasirinko savo gyvenimą skirti valstybei, kuri politiškai dar net neegzistavo. Paryžius, Lietuvos istorijoje tapęs svarbiu veikėju, savo šarmu ir laisvės aura aukštyn kojomis apvertė ir filmo kūrėjų planus.

„Apie tokį svarbų, bet iki šiol viešai neišartikuliuotą istorinį momentą, nusprendėme kalbėti be pavardžių, rimtų politinių diplomatinių žingsnių ar karjerų analizavimo, o kaip apie fenomeną, nuostabos ir įkvėpimo šaltinį“, – atskleidžia režisierė. Jai pritaria ir filme kalbinamas istorikas Šarūnas Liekis: „Tai buvo stebuklas, neturėjęs racionalaus pagrindo.“

Režisierė Martina Jablonskytė, baigusi orientalistikos ir režisūros studijas Lietuvoje, audiovizualinių menų magistro studijas Japonijoje, yra sukūrusi tris trumpametražius filmus. Filmu „Lituanie, mano laisve“ M. Jablonskytė debiutuoja kaip dokumentinio kino kūrėja.
Tekstas iš: www.lkc.lt

Režisierė – Martina Jablonskytė – Gekucevičienė
Žurnalistė – Akvilė Kabašinskaitė
Operatorius – Audrius Zelenius, Andrius Seliuta
Kompozitorius – Saulius Petreikis
Garso režisierė – Iveta Macevičiūtė
Prodiuserė – Teresa Rožanovska

Organizatorius – FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS.
Partneriai: VšĮ „Ketvirta versija“ UNNECESSARY FILMS ir LIETUVOS KINO CENTRAS.

Renginys ir muziejaus lankymas Vasario 16-ąją – NEMOKAMAS.