2022 m. rugsėjo 29 d. – spalio 20 d. Fotografijos muziejus kviečia į kasmetines viešas paskaitas apie fotografiją. Šiais metais net su keturiais žinomais lektoriais tyrinėsime fotografiją, pasitelkę antropologinį, filosofinį, meninį, mokslinį požiūrius. Gilinsimės į fotografijos medijos veikimą šiuolaikinėje visuomenėje, jos įtaką ekologinių nelaimių kontekste, santykį su kitomis disciplinomis. Kelsime klausimus apie fotografijos poveikį mums ir drauge ieškosime atsakymų.

Paskaitos vyks gyvai Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140) bei bus tiesiogiai transliuojamos muziejaus Facebook paskyroje.

Kristupas Sabolius / Fot. Dovilė Lingytė
Rugsėjo 29 d. (ketvirtadienis), 17.30 val.

Kristupas Sabolius „Ar įmanoma nufotografuoti antropoceną?“

Jau kuris laikas verda aštrios diskusijos, susijusios su antropoceno reprezentavimu. Išskiriami įvairūs naratyvai ir vizualizavimo strategijos, siekiantys atskleisti žmogaus poveikį geologiniams ir klimatiniams procesams. Juo karščiau vyksta diskusijos, tuo dažniau atsigręžiama į vizualinio atvaizdavimo, o kartu ir vaizduotės klausimą. Ar pastanga atvaizduoti išlieka tinkama laikysena ekologinių katastrofų akivaizdoje? Kita vertus, galbūt mėginimas suprasti aplinkodairos krizę visų pirma reikalautų vaizduotės atsinaujinimo, kuris leistų angažuotis aktyviam veiksmui ir etinei atsakomybei, o sykiu suteiktų progą persvarstyti paties žmogaus kaitos problemą.

 

Kristupas Sabolius. Filosofas, rašytojas, vertėjas, kino scenaristas, Vilniaus universiteto Filosofijos instituto profesorius ir Masačusetso technologijų instituto (MIT) afilijuotas mokslininkas. Knygos „Žmogus, kuris žinojo viską“ (bendraautorius Tomas Ramanauskas), romano „Bloga knyga“, monografijų  „Įnirtingas miegas. Vaizduotė ir fenomenologija“,  „Įsivaizduojamybė“ autorius.  Sukūrė scenarijus filmams „Nematoma“ ir „Lošėjas“ (bendraautorius rež. Ignas Jonynas). K. Saboliaus mokslinių interesų lauke atsiduria žmogaus vaizduotės, įsivaizduojamybės ir kūrybiškumo temos.
Kristupas Sabolius / Fot. Dovilė Lingytė
Agnė Narušytė / Fot. Gedmantas Kropis
Spalio 5 d. (trečiadienis), 17.30 val.

Agnė Narušytė „Fotografinio momento transformacijos: tarp disciplinų“

Paskaitoje bus kalbama apie fotografijos santykį ir jungimąsi su kitais menais: tapyba, kinu, teatru, performansu. Svarstoma, kaip tokia simbiozė keičia fotografijos ontologiją. Ar neprarandamas fotografijos buvimo praeityje tikrumas? Kokios naujos semiotinės konstrukcijos sukuriamos? Analizuojamas skaitmeninės fotografijos nutolimas nuo tikrovės ir supanašėjimas su garsininėmis struktūromis.

 

Agnė Narušytė. Menotyrininkė, fotografijos ir dailės kritikė, parodų kuratorė, profesorė, knygų apie fotografiją ir šiuolaikinį meną autorė. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė. Monografijų „Nuobodulio estetika Lietuvos fotografijoje“, „Camera obscura. Lietuvos fotografijos istorija“ (bendraautorė Margarita Matulytė),  „Chronometrai. Įsivaizduoti laiką, arba chronopolitika, heterochronija ir greitėjančio pasaulio patirtys Lietuvos mene“ autorė, straipsnių rinktinių  „Menas kaip socialinis diskursas“, „Post Ars partitūra“  sudarytoja. Gausybės menotyrinių straipsnių kultūros leidiniuose autorė.
Laima Kreivytė / Fot. Tomas Petreikis
Spalio 12 d. (trečiadienis), 17.30 val.

Laima Kreivytė „Fotografija kaip aktyvizmas. Zanele Muholi kūryba“

Paskaitoje į fotografiją bus žvelgiama, kaip į aktyvų veiksmą, kuriuo siekiama sukelti socialinį, politinį pokytį. Nagrinėjama šiuolaikinių fotografų, vadinančių save vizualiaisiais aktyvistais, kūryba. Analizuojamas 2019 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalės dalyvės fotografės Zanele Muholi atvejis. Lektorė svarstys, kaip fotografijomis kvestionuojama galios pozicija ir dominuojantis kanonas.

 

Laima Kreivytė. Lietuvos dailėtyrininkė, parodų kuratorė, poetė, menininkė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja, LGBT aktyvistė. Poezijos knygų „Sapfo skai(s)tykla“ ir „Artumo aritmetika“ autorė. LRT Klasikos programos radijo laidos „Iš balkono“ autorė ir vedėja. Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė.
Laima Kreivytė / Fot. Tomas Petreikis
Berta Tilmantaitė / Fot. Severina Venckutė
Spalio 20 d. (ketvirtadienis), 17.30 val.

Berta Tilmantaitė „Ar mes pasakojame istorijas, ar jos pasakoja mus?"

Paskaitoje bus kalbama apie fotopasakojimų kūrimą, analizuojant lektorės kurtas istorijas, kuriose tyrinėjamos ekologinės temos – atskleidžiamas žmogaus ir gamtos ryšys. Keliami klausimai apie naratyvų įtaką žmogui ir fotografijos vietą žurnalistikoje? Aptariamas fotografo dokumentalisto darbo pobūdis, etikos standartų skirtingumai skirtingose šalyse.

 

Berta Tilmantaitė. Fotografė, žurnalistė, keliautoja, viena iš atsakingos žurnalistikos erdvės „Nara“ (anksčiau „Nanook“, 2015 m.) įkūrėjų. Rengia dokumentinius pasakojimus ir fotografuoja visame pasaulyje. Dirba laisvai samdoma multimedijų žurnaliste, dėsto Vilniaus universitete, veda mokymus ir kūrybines dirbtuves. Bertos rengti foto ir video pasakojimai publikuoti garsiuose užsienio žurnaluose: „National Geographic“, „Al Jazeera“, „GEO“, „WIRED“, „Geographical Magazine“, „Deutsche Welle“, „Der Spiegel“ ir kt. Berta pasakoja apie žmogaus ir gamtos ryšį, socialines problemas bei kultūrą. Yra pelniusi apdovanojimų tarptautiniuose konkursuose bei festivaliuose.

Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Šiaulių miesto savivaldybė