Žmonijos kūrėjai ir tyrėjai, siekdami kuo tikroviškiau perteikti aplinką, išrado fotografiją. Nepasitenkinę plokščiu dvimačiu fotografiniu vaizdu, jie sukūrė erdvinę arba stereo fotografiją. Šiandien jau žinome daugybę analoginių ir skaitmeninių erdvinio vaizdo kūrimo būdų. Tyrėjų naktį Fotografijos muziejuje susipažinome su senosiomis erdvinio vaizdo kūrimo technologijomis bei išbandėme pačias naujausias.

Nuo 17.00 val. apsilankiusieji Fotografijos muziejuje turėjo unikalią galimybę apžiūrėti specialiai šiam vakarui parengtą teminę XX a. pradžios stereo fotoaparatų ir foto priemonių ekspoziciją.

Renginio dalyviai galėjo patys išbandyti įvairių tipų stereoskopus ir panaudojant juos pasigerėti Fotografijos muziejaus fonduose saugomais XIX a. pabaigos – XX a. įvairaus siužeto stereo vaizdais.

Panaudodami senąsias stereoskopines kameras specialiai šiam renginiui sukūrėme keletą šiuolaikinių siužetų stereo nuotraukų, kurias kvietėme apžiūrėti skirtingomis erdvinio vaizdo peržiūros priemonėmis.

Viso vakaro metu Fotografijos muziejuje veikė 3D akinių gaminimo dirbtuvės. Kvietėme pasidaryti red/cyan kartoninius 3D akinius, kurie leido matyti erdvinį stereo 3D vaizdą tam skirtose fotografijose. Savo sukurtus akinius lankytojai galėjo pasiimti kartu su savimi.

Išbandėme stereogramas – iš pirmo žvilgsnio abstrakčius smulkaus rašto paveikslėlius, tačiau geriau įsižiūrėjus prieš akis atskleidžiančius kvapą gniaužiantį trimatį vaizdą (atpalaidavus akis ir stebint paveikslėlį taip, kad vaizdas dvejintųsi paveikslėlis ima po truputį „išplaukti“. Nefokusuojant žvilgsnio į paviršių, o lyg bandant pamatyti, kas jo viduje – atrandamas erdvinis vaizdinys).

17.00 val. Fotografijos muziejuje lankytojai turėjo išskirtinę progą apžiūrėti specialiai šiam vakarui parengtą teminę XX a. pradžios stereofotoaparatų ir fotografijos priemonių ekspoziciją.

Buvo galima išbandyti įvairius stereoskopus ir pasinaudojus jais pasigėrėti Fotografijos muziejaus fonduose saugomais XIX a. pabaigos – XX a. įvairaus siužeto stereovaizdais.

Senosiomis stereoskopinėmis kameromis šiam renginiui buvo sukūrta keletą šiuolaikinių siužetų stereofotografijų, kurias kvietėme apžiūrėti skirtingomis peržiūros priemonėmis.

Visą vakarą veikė 3D akinių dirbtuvės. Buvo galima pasidaryti kartoninius 3D akinius (red/cyan), kurie leido matyti stereovaizdą tam skirtose fotografijose. Pasidarytus akinius buvo galima pasiimti.

Lankytojai turėjo galimybę apžiūrėsite stereogramas. Iš pirmo žvilgsnio tai abstraktūs smulkaus rašto paveikslėliai, bet atpalaidavę akis ir žiūrėdami į paveikslėlį taip, kad vaizdas dvejintųsi, išvysite kvapą gniaužiantį trimatį vaizdą.

Dalyviai aplankė virtualias erdves. Fotografijos muziejaus studijoje užsidėję virtualios realybės akinius lankytojai galėjo „persikelti“ į terasą, įsikūrusią ant pastato stogo, į kitą miestą ar net pasaulio vietą. Muziejaus edukatoriai pademonstravo, kaip sferinę fotografiją pasidaryti patiems.

Renginyje dalyvavo ir pranešimus skaitė svečiai – tyrėjai ir kūrėjai profesionalai.

17.30 val. Fotografijos istorikas Dainius Junevičius papasakojo apie stereofotografiją ir pristatė jo įgyvendinamo senųjų Lietuvos stereofotografijų tyrimo projekto metu surinktus stereovaizdus.

18.00 val. šiuolaikinių kompiuterinių technologijų įmonė UAB „MultimediaMark“ supažindino su naujausiomis virtualiai realybei sukurtomis aplinkomis ir leido jas išmėginti.

19.30 val. renginio dalyvius pakvietėme įsiamžinti vienu iš muziejaus eksponatų – stereofotoaparatu „Ica Stereo LLoyd.670“. Fotografijos muziejaus studijoje buvo galima stebėti nufotografuoto vaizdo ryškinimo ir gamybos proceso tiesioginę transliaciją iš greta esančios fotolaboratorijos.

Šią analoginiu būdu gautą stereofotografiją buvo galima apžiūrėti specialiais to laikotarpio stereoskopais.