Pirmą vasaros mėnesį Šiauliuose skambės jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ dalyvių kūryba. Nuo birželio 2 d. iki 30 d. šiauliečius ir miesto svečius festivalis kviečia į 7 susitikimus: jaunųjų atlikėjų koncertus kartu su profesionalais atlikėjais ir jau plačiai žinomų menininkų kūrybą pristatančius renginius.

VšĮ „Sielai“ beveik prieš dešimtmetį pradėjo vaizdo klipų kūrimo ir viešinimo  projektą, per kurį pradedantys ir jau gerai žinomi Šiaulių miesto atlikėjai pristatydavo vieno kadro principu nufilmuotus vaizdo klipus. Nuo praėjusių metų, ėmus bendradarbiauti su Fotografijos muziejumi, projektas „Šiauliai gyvai“ išaugo į gausaus būrio gerbėjų sulaukiančius viso Šiaulių regiono jaunųjų atlikėjų ir svečių gyvo garso koncertus po vasaros dangumi.

Anot projekto „Šiauliai gyvai“ idėjos autoriaus, VšĮ „Sielai“ vadovo Gintaro Miltenio, pagrindiniai projekto tikslai – pristatyti jaunųjų autorių kūrybą profesionalioje scenoje, skatinti jaunimo kūrybinį potencialą, ugdyti kūrybines, asmenines ir socialines kompetencijas.

Karo Ukrainoje kontekste jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ dalyviai jungiasi prie paramos nukentėjusiai šaliai ir jos žmonėms. Bendradarbiaujant su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, bus renkamos lėšos, kurios bus nukreiptos Šiaulių regione apsistojusiems karo pabėgėliams, ypač vaikams ir jaunimui, paremti.

PROGRAMA

BIRŽELIO 2 D. 19 VAL.

Festivalį pradės lietuvių folkmuziką šiuolaikiniu muzikos ritmu interpretuojanti grupė „Kitava“ ir kamerinis choras „Atžalynas“. Atlikėjai suburs klausytojus atlikdami šių metų pavasarį pasirodžiusią grupės „Kitava“ dainą „Esam kartu! Разом всі ми!“. Koncertą tęs Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos akordeonistai „Sondeckiukai“, savo kūrybą pristatys merginų tercetas: Vėja Baltutytė, Emilija Najulytė ir Medeina Čėsnaitė, atlikėjai Danas Buivydas, Agnė Michalenkovaitė ir Deividas Pileckas bei grupė „Lizdas“.  Festivalio atidarymo dienos programą užbaigs jau keletą solinių albumų išleidusi ir nemažą gerbėjų būrį turinti roko grupė „Arklio Galia“, koncertuose atskleidžianti teatrališko performanso ir improvizacijos mišinį, kuriame minimalizmui vietos nėra. Ten, kur įspūdingi gitaros solo ir besikeičiantys ritmai susitinka laisvojo džiazo saksofonų skambesį, pasigirsta aštrūs ir įdomūs tekstai, užliejantys erdvę netikėtu patosu ir priverčiantys klausytojus nustebti, išsigąsti ir pasukti galvą.

 

BIRŽELIO 3 D. 18 VAL.

Muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong“ sukurtas pagal nerimo sutrikimus ir panikos atakas patyrusių žmonių liudijimus, Senekos ir Cicerono tekstus. Performanse nerimas yra ne tik tema – jis tampa atspirties tašku eksperimentams su muzika ir skaitmeninėmis technologijomis. Kaip nekontroliuojami kūno judesiai (tikai) – dažni nerimo ir panikos atakų palydovai – veikia instrumentą ir gyvai atliekamą muzikos kūrinį? Kas atsitinka su instrumento garsu, atlikėjui jaučiant nerimą scenoje, leidžiant jam augti ir užvaldyti kūną? Kad šiuos eksperimentus fiksuotų auditorija, pasitelkiama gyvos ir elektroninės muzikos, vaizdo meno ir jutiklių ant smuikininkės Loros Kmieliauskaitės kūno sintezė.

KŪRINIO AUTORIAI: Smuikas: Lora Kmieliauskaitė | Kompozitorius: Dominykas Digimas | Vaizdo režisierius: Kristijonas Dirsė | Projekcijų adaptacija: Kornelijus Jaroševičius | Dramaturgas: Rimantas Ribačiauskas | Kostiumo dizainas: Morta Nakaitė | Sensorika: Marius Čivilis | Balso konsultantas: Rupert Enticknap | Judesio konsultantė: Živilė Virkutytė.

Dalyvauja: Lora Kmieliauskaitė (smuikas), Nidas Kaniušas (video projektavimas), Roberto Becerra (sensorika), Dominykas Digimas (elektronika).

Renginys vyks Valstybiniame Šiaulių dramos teatre (Tilžės g. 155, Šiauliai), Mažojoje salėje. Vietų skaičius ribotas. BŪTINA REGISTRACIJA

BIRŽELIO 7 d. 18 VAL.

Šiaulietis menininkas Gintautas Gascevičius-Ginc – būgnų ir perkusijos meistras, kompozitorius, daugelio muzikinių projektų dalyvis ir originalus muzikinių performansų kūrėjas ir atlikėjas – pristatys muzikinį performansą, daugiapakopį projektą „Dao de Jing“. Leidimas muzikai ar veiksmui įvykti, nekontroliuojant jų intelektu – tai ir yra pagrindinė šio projekto dalyvių, kad ir kaip atrodytų paprasta, bet ganėtinai sudėtinga užduotis. Šios pastangos yra gausiai apdovanojamos, kai lyg kompiuteriniame žaidime tampa prieinamos naujos ir labai organiškos kūrinių formos. O svarbiausia, atsiveria prasmių gylis tiek atlikėjams, tiek vyksmo liudininkams – žiūrovams, klausytojams. Čia jau eina šneka apie garsą ir veiksmą, kaip nepažintos erdvės agentą.

 

BIRŽELIO 9 D. 19 VAL.

Muzikos ritmai vėl grįš į muziejaus stogo terasą po atviru dangumi. Koncertuos grupė „Medetkos“, vėliau sceną užvaldys energingieji „7SEAL“, Robertas Tamošiūnas siautulingą nuotaiką kurs grupė „Openview“, o vakarą triukšmingai užbaigs nevaržomos roko energijos pilna, su Didžiosios Britanijos muzikos kompanija „The state51 Conspiracy“ neseniai naują albumą išleidusi grupė „Timid Kooky“.

BIRŽELIO 16 D. 19 VAL.

Išvysime ir plojimais palaikysime Dovilę KarpiūtęGabiją Petrauskaitę, Dovydą Misiūną (Dovi Mi) bei grupes „Klara.“ ir „The Mooniers“ („Lietuvos Balsas. Kartos 2022“ dalyvius!). O prie nepamirštamos nuotaikos po atviru vasaros dangumi reikšmingai prisidės jauna džiazo kraipytoja ir šokamų ritmų revoliucionierė grupė „JUZT“.

 

BIRŽELIO 23 D. 19 VAL.

Joninių išvakarėse, trumpiausią metų naktį pasitiksime su atlikėjais Izabele Perminaite ir Laurynu Kerežiumi, When Iʼm Sober, Elze Urbietyte, grupėmis „geck“, „Neto“ ir „Good Question“. Emocijų audrą sukurs „punk“ / metalo grupė „Diarchija“, dalyvavusi jaunų grupių konkursuose „Garažas 22“ ir „FiDi 54“. Vakarą užbaigs grupė „Wolfsome“, kurianti modernaus roko, grandžo ir bliuzo mišinio muziką.

 

BIRŽELIO 30 d. 18 VAL.

Kulminacinis festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ renginys. Menininkė Jolita Vaitkutė ir muzikantas Andrius Mamontovas Fotografijos muziejaus Galerijoje pristatys instaliaciją „Skambina“.

Informacinis nuovargis skatina užverti asmenines erdves. Pranešimų nustatymai, skrydžio režimas, aplinka „netrukdyti“ – tai smulkūs skydai, kuriuos statome prieš išorės triukšmą. Stengiamės tvarkytis su dirgikliais, bet kai kurie iš jų tiesiog per garsūs. Dabartinė realybė nebeleidžia išlikti užsivėrus, ji atlieka intervenciją ir sugražina pamirštas grėsmes. Net ir norėdami, negalime šios informacijos iki galo blokuoti. Dirgikliai iš praeities vėl realūs. Viskas, ką galime padaryti – konvertuoti nerimą į kasdienę patirtį, suteikti jam žmogišką formą ir išmokti su juo gyventi.

Jolitos Vaitkutės iš senų telefonų ir laidų sukurtoje instaliacijoje skambės Andriaus Mamontovo melodija, specialiai Fotografijos muziejaus erdvei kūrinys bus papildytas menininko fotografijomis.

Instaliacija „Skambina“ Fotografijos muziejuje bus eksponuojama iki 2022 m. rugpjūčio 22 d.

Jaunimo muzikos festivalio programa ir daugiau informacijos skelbiama „Šiauliai gyvai“ socialiniuose tinkluose (YouTube, Facebook, Instagram).

Koncertų vedėjai – Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Severinas Norgaila ir Aidas Matutis.

Visi renginiai (išskyrus birželio 3 d.) vyks Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai).

Įėjimas į renginius – parama Ukrainai. Minimali parama – 2 Eur.

Paramos partneris – Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija.

Ukrainos piliečiams visi renginiai nemokami.

Organizatorė – VšĮ „Sielai“.

Partneris – Fotografijos muziejus.

Renginius draudžia „ERGO Life Insurance SE“.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

Informacinis rėmėjas – žiniasklaidos grupė „Etaplius“.

Draugai: Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Šiaulių dailės galerija, UAB „Garsas LT“, AB „Gubernija“, UAB „Rūta“, kavinių tinklas „Caffeine LT“, restoranas „Kolekcionierius“, UAB „Saulės dukros“, „Karališkos gėlės“, „Autospa“, www.brezentai.lt.