2018 m. vasario 9 d., penktadienį, 16 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) Šiaulių kino meno klubas ir Fotografijos muziejus rengia Šiaulių mėgėjiškų kino filmų peržiūrą. Renginyje lankytojai išgirs istorijas apie filmų kūrimą ir jų autorius, plačiau sužinos apie Fotografijos muziejuje saugomus 1943–1989 m. Šiaulių mėgėjiško kino kūrėjų filmus. Renginį ves Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas. Įėjimas nemokamas.

Kino kūrėjai Šiaulius atrado dar tarpukariu įamžinę miestą 1928 m. Šiaulių kino kronikoje ir taip susieję miestą su Lietuvos kino istorija. Tai nebuvo šiauliečių kūryba – miestą kino juostoje fiksavo iš Rygos atvykę latvių kino dokumentininkai. Šiauliečių kino pradžia siejama su 1943 m., kai Šiaulių „Aušros“ muziejaus fotografas Stasys Ivanauskas profesionalia vokiška filmavimo kamera nufilmavo žvejybą Dubysos upėje bei Bijotės ežere, ta pačia kamera taip pat įamžinta ir muziejaus evakuacija – kultūros vertybių gelbėjimas nuo karo žiaurumo. Vėliau muziejaus veikla buvo įamžinta 1974 ir 1983 m. kurtuose filmuose apie Fotografijos muziejų ir Šiaulių „Aušros“ muziejų.

Šiaulių kino meno klubas šiemet švenčia 30-ies metų gyvavimo sukaktį ir mini Lietuvos kino mėgėjų draugijos Šiaulių skyrius 50-metį. Pasak V. Gundajevo, iki 1990 m. Šiauliuose kiną kūrė mėgėjai, kurie, priešingai nei profesionalai, buvo mažiau varžomi sovietinės valdžios cenzūros, pateikdavo tikresnį kasdienės realybės atvaizdą.

Kino vakare Fotografijos muziejuje daugiausiai dėmesio bus skiriama minėtojo laikotarpio Šiaulių kino mėgėjų darbams, apimantiems plačią anuometinio miesto panoramą. Susirinkusieji išvys Adolfo Gaškausko septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose įamžintas sporto ir kultūros šventes, lenktynes, muzikos koncertus bei kitus renginius, bus galima susipažinti su Jono Danilaičio darbais, kuriuose užfiksuotas Šiaulių pedagoginio instituto (būsimojo Šiaulių universiteto) gyvenimas, miesto šventės. Sovietmečio pabaigą ir šiauliečių kelią į Nepriklausomybę atskleis Zigmo Ripinskio kurta Šiaulių kronika ir filmas „Kelias į laisvę“. Kino mėgėjai kūrė ir dokumentinius filmus apie savo laikmečio žmones, įdomias asmenybes, todėl Fotografijos muziejuje bus pristatyti ir Rimanto Vencevičiaus, Česlovo Žalio ir Laimučio Gudinavičiaus sukurti gydytojo Zigmo Vaišvilos, menininko Gerardo Bagdonavičiaus ir kitų asmenybių paveikslai.

Kino mėgėjai, menininkai savo darbuose įamžino praėjusio laikmečio dvasią ir kasdienio gyvenimo akimirkas tik jiems būdingu savitu stiliumi ir pajauta, kurios negalima pajusti žvelgiant į oficialią totalitarinės valstybės užsakomąją vaizdo medžiagą. Todėl šiauliečių kino mėgėjų kūriniai yra autentiškas ir asmeniškas praeities liudijimas, perteiktas betarpiško praeities įvykių dalyvio žvilgsniu.

Fotografijos muziejuje šiuo metu yra saugoma per 40 mėgėjiško kino bei vaizdo juostų.  Užsibrėžta ateityje šį rinkinį kaupti aktyviau. Tikimasi, kad kino vakare pristatyti muziejaus fonduose saugomi kūriniai paskatins šiauliečius, išsaugojusius asmeniniuose archyvuose senąją kino medžiagą, pasidalinti informacija ir galbūt perduoti juos muziejui, taip išsaugant vertingą vizualinės kultūros palikimą ateities kartoms.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Fotografijos skyriaus muziejininkas Andrius Skuolis, tel.  8 41 524396, el. paštu.