Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje vyksiančioje Šiaulių knygų mugėje, 2018 m. lapkričio 17 d., šeštadienį, 14.30 val. bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje (3 aukšte) įvyks Dainiaus Junevičiaus knygos „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pristatymas (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2018). Dalyvauja autorius, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

Apie knygą

Naujausioji Lietuvos fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus knyga skirta 1822 m. Pašaltuonio dvare netoli Tauragės gimusiam ir po 1874 m. Troicke Orenburgo gubernijoje mirusiam fotografui Abdonui Korzonui

Nors Korzono ateljė Vilniuje veikė vos kelis metus (1859 – 1863 m.), jis mums svarbus dėl to, kad apie 1860 m. pirmasis Lietuvoje pradėjo fotografuoti miestą ir jo apylinkes.

Tai kruopščiai ištirta ir įdomiai parašyta Lietuvoje dirbusio fotografo biografija. Knygoje skaitytojas pamatys Korzono nusifotografuotų žmonių portretų galeriją, ankstyviausias Vilniaus nuotraukas, o su specialiais akiniais matys seniausius Lietuvos 3D vaizdus. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis, grafika, dokumentais, žemėlapiais ir planais, archyvinių dokumentų faksimilėmis.

Autorius spalvingą pasakojimą apie Abdono Korzono gyvenimą, veiklą ir dalyvavimą 1863 m. sukilime kuria remdamasis spausdintais šaltiniais ir Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos, Prancūzijos archyvuose, muziejuose bei bibliotekose surinkta archyvine medžiaga. Skaitytojai taip pat sužinos daug intriguojančių faktų apie to laikmečio kasdienybę ir sukilimo eigą Vilniaus gubernijoje.

Išsamūs vietovaizdžių nuotraukų aprašymai padeda pažvelgti į 19 a. septintojo dešimtmečio pradžios Vilnių tuo metu gyvenusių žmonių akimis. Labai vertingos knygoje pateiktos Korzono nufotografuotų žmonių biografijos.

Po knygų apie Antalį Rohrbachą (2013) ir Juozapą Čechavičių (2015) tai trečioji garsaus Lietuvos fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus knyga apie pirmuosius Lietuvos fotografus ir jų fotografinį palikimą.

Apie autorių

Dainius Junevičius kelis dešimtmečius tyrinėja XIX a. fotografijos istoriją Lietuvoje, yra daugelio Lietuvos ir užsienio spaudoje paskelbtų mokslinių ir populiarių straipsnių autorius.

Pirmuosius savo tyrimų rezultatus Junevičius paskelbė Šiauliuose: 1995 m. konferencijose Fotografija: Paveldas ir dabartis, ir 1996 m. konferencijoje Lietuvos fotografijos istorija. Šiauliuose fotografijos muziejuje buvo eksponuotos dvi Junevičiaus sudarytos parodos: 2008 m. vengrų fotografo Antalio Rohrbacho 1861 m. nuotraukų paroda, o 2016 m. – „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“.

Dainius Junevičius yra Europos fotografijos istorikų asociacijos narys, Lietuvos kultūros tyrimų instituto trečio kurso doktarantas. 2015 m. už knygą Antalis Rohrbachas: 1861 m. fotografijos apie vengrų fotografo Rohrbacho veiklą buvo apdovanotas Vengrijos kultūros ministerijos žymeniu „Pro cultura hungarica“.

Susitikimo organizatoriai: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka, Fotografijos muziejus