XIX a. pabaigoje, ankstyvajame fotografijos meno vystymosi laikotarpyje, veikė aktyvus piktorealistų judėjimas. Piktorealistais pasivadinę fotografai stengėsi fotografinį vaizdą priartinti prie dailės kūrinio. Kurdami jie pasitelkdavo dailėje naudotus kompozicinius sprendimus bei įvairius fotografijos apdirbimo būdus. Vienas iš tokių – XX a. pradžioje pradėta naudoti bromoilio technika.

Naudojant bromoilio techniką, ant tradicinio nespalvoto fotopopieriaus atspausdinta nuotrauka būdavo merkiama į skystį, kuris išbalindavo joje užfiksuotą vaizdą ir suformuodavo reljefą. Tada teptuku ant susidariusio reljefo buvo tepami litografijoje naudojami dažai. Dažais padengtą nuotrauką fotografai patiesdavo ant balto popieriaus lapo ir spausdami litografiniu presu perkeldavo fotografinį vaizdą. Taikant bromoilio techniką, buvo galima padaryti ne vieną fotografinį atspaudą, taip pat, dengiant skirtingą dažų sluoksnį, buvo galima keisti nuotraukos kontrastą.

Pradžioje bromoilio technika išpopuliarėjo Didžiojoje Britanijoje, bet netrukus pasiekė ir kitas Europos šalis. Vienas iš žymiausių XX a. I pusės latvių fotografų Vilis Rydzeniekas taip pat susidomėjo šia technika ir sukūrė daugybę kūrinių, kai kurie jų buvo įvertinti aukso medaliais ir pačioje Didžiojoje Britanijoje. Tuo laikotarpiu bromoilio technika atlikti darbai buvo ypač vertinami, o V. Rydzeniekas, būdamas profesionalus portreto žanro fotografas, sulaukė daugybės tuometinės Latvijos įžymybių užsakymų.

Fotografijos muziejuje veikiančioje V. Rydzenieko kūrybos parodoje lankytojai kviečiami susipažinti ne tik su autoriaus kūryba, bet ir su bromoilio technikos interpretacija. Muziejaus edukaciniame centre įrengtose kūrybinėse dirbtuvėse vietoje autentiškai išbalintų nuotraukų lankytojai grafikos dažais padengs 3D spausdintuvu atspausdintas reljefines V. Rydzenieko nuotraukas. Dažais padengtą klišę, uždėję ant balto popieriaus lapo ir suspaudę voliniu presu, gaus interpretuotą bromoilio technika atliktą V. Rydzenieko fotografijos atspaudą.

3D spausdintuvu atspausdintos nuotraukos taip pat leidžia su V. Rydzenieko kūryba susipažinti ir regėjimo negalią turinčius Fotografijos muziejaus lankytojus.

 

 

Kūrybinės dirbtuvės veiks iki 2019 m. sausio 27 d.