Rugpjūčio pradžioje Fotografijos muziejaus muziejininkė-rinkinio saugotoja Teklė Tomkutė-Vaičiulienė lankėsi Prancūzijos audiovizualiniame institute, kuriame naudojant vystomą INA-SAPHIR technologiją specialios sesijos metu buvo atkurtas unikalus Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomas garso įrašas – 1934 m. tiesioginiu būdu įrašyta (spėjama, Stasio Brašiškio (1896-1989) laboratorijoje Šiauliuose) gramofono plokštelė, kurią įkalbėjo garsus Šiaulių miesto dailininkas, pedagogas, fotografas, kraštotyrininkas ir įvairialypė asmenybė – Gerardas Bagdonavičius (1901-1986). INA-SAPHIR technologija yra bene vienintelė technologija, įgalinanti atkurti šį sudėtingos būklės ir nestandartinio tipo garso įrašą. Iššūkių kelianti užduotis sujungė Lietuvos ir Prancūzijos institucijas bendram tikslui, padėjo suskaitmeninti unikalų Šiaulių „Aušros“ muziejaus eksponatą.

Prancūzijos audiovizualinio instituto specialistai atvėrė savo kabinetų, laboratorijų, dirbtuvių duris ir parodė įspūdingus darbo užkulisius. Galimybė pamatyti saugomus archyvus, pabandyti suvokti jų mastą ir įvairovę paliko neišdildomą įspūdį, o pasakojimas apie plačias INA veiklas, misiją, funkcijas ir tarptautinius ryšius leido suprasti nenutrūkstamo darbo ir vykdomų procesų prasmę. Džiaugiamės užmegztu naujų tarpinstituciniu ryšiu perspektyviems darbams.

Esame dėkingi Jean-Hugues Chenot ir Jean-Etienne Noiré, Prancūzijos audiovizualinio instituto atstovams, už galimybę atvykti ir dalyvauti trapios gramofono plokštelės garso atkūrimo procese. Buvo prasminga stebėti atsidavusių profesionalų darbą ir pastangas atkurti kuo kokybiškesnį garso įrašo variantą. Neįtikėtina, kaip ilgamečio technologijos vystymo dėka intriguojantis įrašas atgimsta ir po garso atkūrimo bei restauravimo proceso gyvens dar vieną gyvenimą.

Atkurtieji garso įrašai ruošiami plačiajai auditorijai. Tikimasi, kad G. Bagdonavičiaus balsas suskambės artimiausiuose muziejaus projektuose ir atvers platesnius kontekstus.