1991-ųjų sausį sovietų agresijos prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę akivaizdoje Lietuvos žmonės susitelkė svarbiausių valstybės institucijų ir strateginių objektų gynybai visoje Lietuvoje. Daugelis vyko į sostinę Vilnių ir lemtingą Sausio 13-osios naktį stojo ginti Televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto, Tarpmiestinės telefonų stoties ir valstybės parlamento – Aukščiausiosos Tarybos rūmų. Likusieji namuose prigludo prie televizijos ekranų, radijo imtuvų ir sulaikę kvėpavimą laukė žinių iš įvykių epicentro.

Šiaulietis verslininkas ir visuomenininkas Antanas Žiulpa Sausio 13-osios nakties įvykius stebėjo per televiziją savo namuose Šiauliuose ir įvairių televizijos stočių transliacijas įrašinėjo į vaizdo (VHS) kasetes. Taip buvo sukurtas 120 min trukmės įrašas, kuriame užfiksuoti transliacijų fragmentai iš Lietuvos televizijos Kauno studijos, „Sky News“ televizijos, Šiaulių televizijos studijos, Latvijos, Lenkijos televizijų, taip pat Rusijos RTV televizijos ir SSRS Centrinės televizijos kanalų.

Ši autentiška medžiaga mums suteikia galimybę dramatiškus istorinius įvykius išvysti jų liudininko akimis, pažvelgti į juos iš perspektyvos žmogaus, kuris, susiklosčius aplinkybėms, stebi juos televizijos ekrane, išgyvena, ieško informacijos perjungdamas kanalus ir gaudydamas kiekvieną naujienų žinutę. Šis įrašas – tai ir autentiškas istorijos šaltinis, leidžiantis analizuoti pirmąsias užsienio šalių reakcijas informacijos kanaluose į įvykius Lietuvoje, taip pat ir tai, kaip oficialūs Rusijos transliuotojai bandydami dezinformuoti visuomenę pateikė savąją įvykių versiją.

Įrašas pateikiamas neredaguotas, pašalinti tik itin kraupūs sužeistųjų ir žuvusiųjų kūnų filmuoti vaizdai, kurie anuomet buvo parodyti per televiziją.

Antano Žiulpos įrašas iš TV transliacijų apie 1991 m. sausio 13-osios įvykius

Interviu su Antanu Žiulpa apie 1991 m. sausio įvykius

Interviu Fotografijos muziejui įrašo autorius A. Žiulpa papasakojo apie savo dalyvavimą 1991-ųjų sausio įvykiuose,  vaizdo įrašo sukūrimo aplinkybes.

Parengė Edvardas Tamošiūnas, Viktoras Gundajevas, Šiauliai, 2021-01-06.

Sausio 13-osios įvykių Šiauliuose fotografijų ir vaizdo įrašų galerija

Sausio 13-osios vaizdų galerija

Šiauliečių fotoreportažai iš sostinės Vilniaus gynybos

Fotoreportažai iš Vilniaus

Visa virtuali 1991 m. sausio 13-osios atminties galerija Šiaulių „Aušros“ muziejaus interneto svetainėje. Parodoje panaudota medžiaga iš Fotografijos muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus fondų ir Rolando Parafinavičiaus, Algrido Kulikausko asmeninių archyvų.

Visa virtuali galerija

Parodos organizatoriai: Fotografijos muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus