Skiriama Teodoro Grotuso (Theodor von Grotthuss) mokslinių atradimų indėlio į fotografijos išradimą pasaulyje aktualizavimui

Edukacinė paroda

2024 m. minime fotografijos išradimo 200 metų sukaktį. Nors oficialus fotografijos gimtadienis – 1839 m., tačiau pirmasis neišnykstantis fotografinis atvaizdas buvo sukurtas dar 1824 m. Žmonija iki tol jau beveik pustrečią tūkstantį metų žinojo fotografinio vaizdo atsiradimo reiškinį ir buvo sumaniusi prietaisą tam vaizdui „sugauti“ – kamerą obscurą (camera obscura), tačiau tik XIX amžiaus chemijos ir fizikos mokslo pasiekimai leido suprasti, kaip šį vaizdą – fotografinę projekciją – užfiksuoti šviesai jautriose medžiagose ir pagaminti pirmą neišnykstančią fotografiją.

Nedaugelis šiandien žino, kad prie šio išradimo reikšmingai prisidėjo ir vieno iš iškiliausių Lietuvos mokslininko, išradėjo Teodoro Grotuso (1785–1822 m.) fotochemijos srities moksliniai atradimai.

Gedučių dvare Pakruojo rajone gyvenęs T. Grotusas – žmogus, pralenkęs laiką ir savo elektrolizės bei fotochemijos dėsnių atradimais pripažintas visame pasaulyje. Tai viena iškiliausių asmenybių Lietuvos ir savo meto pasaulio mokslo istorijoje, tačiau visuomenėje apie jį iki šiol žino tik nedaugelis, o jo indėlis į fotografijos išradimą pasaulyje Lietuvoje neaktualizuotas ir beveik neminimas Lietuvos fotografijos istorijos pasakojime.

Tai paskatino ne tik išsamiau patyrinėti ir pristatyti visuomenei šio išradėjo indėlį į pasaulinį fotografijos technologijos atradimą, bet ir atkreipti dėmesį į kitus Lietuvos fotografijos eksperimentatorius, inovatorius ir jų veiklą.

Plačiau

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija