VIRTUALI GALERIJA

Vienos seniausių mieste – Vilniaus ir Tilžės gatvės – šiandien yra pagrindinės Šiaulių urbanistinio karkaso ašys, susikertančios pačiame miesto centre, senamiesčio branduolyje. Tai ir judriausios šiauliečių kasdienių maršrutų trasos, skersai ir išilgai skrodžiančios miestą, o už jo ribų virstančios magistralėmis, kurios jį sujungia su pasauliu. Tad fotografinį pasivaikščiojimą po Šiaulių miestą pradedame nuo šių pagrindinių gatvių.

Šiauliams, kadaise įsikūrusiems pakeliui iš Karaliaučiaus į Rygą, kryptis, kuri vėliau virto dabartine Tilžės gatvės trasa, strategiškai visada buvo ypač svarbi – geras susisiekimas su amatų ir prekybos centrais skatino miestą augti. XVIII a. antroje pusėje prie to itin prisidėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ekonomijų administratoriaus Antano Tyzenhauzo pastangos kurti palankesnes sąlygas, sutvarkyti kelius. Būtent jo iniciatyva 1783 m. parengtuose miesto perstatymo planuose nubrėžta dabartinės Tilžės gatvės trasa ir jos jungtis su keliu į Rygą Joniškio kryptimi. XIX a. viduryje ji tapo naujai nutiesto, akmens skalda grįsto Rygos–Tilžės plento (taip vadinosi magistralės iš Peterburgo į Prūsiją atkarpa Kauno gubernijos ribose) dalimi. Išilgai jos vystėsi ir augo Šiaulių naujamiesčiai, pramoninės zonos. Nuolatinis judėjimas, intensyvus eismas ir jo keliamas gaudesys tapo neatsiejama šios gatvės savastimi.

Tilžės gatvės virtuali galerija sukurta parodos „Šiaulių albumas“ pagrindu. Miesto tapatybės tyrinėjimams skirta paroda „Šiaulių albumas“ parengta 2023 m. minint Šiaulių „Aušros“ muziejaus įkūrimo 100-metį. Paroda veikė 7 muziejaus padaliniuose ir istorinėse miesto erdvėse.

Galeriją kūrė – Vilija Ulinskytė-Balzienė
Virtualios galerijos koordinatorius – Valdas Ručinskas

Šiaulių albumas. Tilžės gatvė