2016 m. rugsėjo 22 d., ketvirtadienį, 17 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaryta kauniečio fotografo Mindaugo Kavaliausko paroda „Kražių portretas. Sugrįžimas“. Fotografijų cikle tyrinėjamas Lietuvos miestelis epochų sandūroje, kai dar buvo matoma sovietinio laikotarpio ir ankstyvosios nepriklausomybės ženklų. Tai vienas pirmųjų dokumentinės fotografijos kūrinių, nagrinėjusių emigracijos, išvykimų ir sugrįžimų temą.

Fotomeninkas Mindaugas Kavaliauskas yra surengęs apie 30 asmeninių parodų, dalyvavo daugiau nei 20 kolektyvinių projektų Europoje, JAV, Azijoje, Australijoje. „Kražių portretas” – svarbiausias ir didžiausias fotografo kūrybinis ciklas.

Nuo 1993 metų M. Kavaliauskas yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, nuo 2005 metų Lietuvos fotomenininkų sąjungos valdybos narys. Prestižinių prizų -LVMH Jaunosios kūrybos  apdovanojimų laureatas, daugkartinis LR kultūros ministerijos stipendentas, Kražių miesto garbės pilietis.

Pirmojo Lietuvoje ir didžiausio Baltijos šalyse kasmetinio fotografijos festivalio KAUNAS PHOTO steigėjas, direktorius ir meno vadovas bei VšĮ “Šviesos raštas” įkūrėjas ir vadovas.  Taip pat galerijos Kauno Žaliakalnio funikulieriaus F galerija įkūrėjas ir kuratorius.

Fotomeninkas yra lietuvių fotografijos parodų Prancūzijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Australijoje, JAV, Kinijoje kuratorius ir kviestinis portfolio peržiūrų ekspertas.

Autorius yra ir fotografijos dėstytojas: KTU (2001-2006 m.), VDU (2001, 2008 m.).

M. Kavaliauskas menotyros bakalaurą ir magistrą įgijo Vytauto Didžiojo universitete. Tobulinosi prestižinėse mokyklose: nacionalinėje Arlio aukštojoje fotografijos mokykloje, nacionalinėje Paryžiaus aukštojoje dailiųjų menų mokykloje, Lozanos universitete.

Daugiau

Paroda „Kražių portretas. Sugrįžimas“ Fotografijos muziejuje – yra tarsi retrospektyvinis autoriaus požiūris į penkiolika metų gyvuojantį projektą. Parodos medijų gausą ir jų pateikimą lėmė daugiau nei dešimtmetį stiprėję ryšiai su miesteliu kaip Lietuvos mikromodeliu, savotiška nauja mūsų šalies kaip sociokultūrinės terpės ir geografinės erdvės pažinimo forma, kurios plėtotę skatino Kražiuose rasti objektai, sutiktų žmonių pasidalytos žinios, įvairios projekto publikacijos. Parodoje autorius nagrinėja ir savo paties sugrįžimus į Kražius, projekto vystymosi sėkmes ir pamokas.

Fotografuoti Kražiuose Mindaugas Kavaliauskas pradėjo 2001 m., prieš Lietuvai įstojant į Europos Sąjungą, intensyviausiai dirbta 2002-aisiais. Po metų apie 150 fotografijų pirmą kartą buvo pristatytos plačiajai visuomenei Vilniaus fotografijos galerijoje. 2003 m. interneto svetainę, skirtą „Kražių portretui“ ir struktūravusią fotografijas į temas „Pabūkim kartu“, „Viskas“, „Pienas“, „Kiaulės“, „Mūras“ ir kt., žurnalas „Naujoji komunikacija“ išrinko į geriausių lietuviškų kultūros fenomenų internete dešimtuką. Po metų už šią parodą Mindaugui Kavaliauskui buvo skirta Lietuvos fotomenininkų sąjungos premija.

Nuo 2007 m. fotografas kartkartėmis grįžta į Kražius įamžinti vietų ir kartų pokyčių. 2009 m. išleistas albumas „Kražių portretas“ palankiai įvertintas Lietuvoje, pelnė autoriui Kauno meno kūrėjų asociacijos premiją.

Parodą parėmė Lietuvos Kultūros Taryba, UAB „Biomapas“.