Fotografijų paroda „Dekoduoti RAF“ – tai tarptautinis projektas, įgyvendinamas Fotografijos muziejaus kartu su Jungtinės Karalystės Karališkosiomis oro pajėgomis (angl. Royal Air Force – RAF), atliekančiomis NATO oro policijos misiją Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Zoknių oro uoste, Šiauliuose, Lietuvoje. Parodoje pristatomi trijų fotografų darbai – Iain’o Curlett’o, Rolando Parafinavičiaus ir Edvardo Tamošiūno. Iain’as Curlett’as – Karališkųjų oro pajėgų fotografas, dokumentuojantis karių gyvenimą. Rolandas Parafinavičiaus ir Edvardas Tamošiūnas atstovauja skirtingoms Šiaulių miesto fotografų kartoms. Kūrėjai prisijungė prie projekto ir praleido dieną karinėje Aviacijos bazėje, fiksavo karių kasdienybės akimirkas, nuotaikas, jų aplinką. Patekę į uždarą ir akylai saugomą teritoriją, fotografai tyrinėjo ir sukūrė fotoreportažą, kuriame esate kviečiami į vietą, atribotą nuo civilių, pažinti joje patruliuojančius karius, pajausti jų nuotaikas.

Užfiksuotuose vaizduose išvystame tai, ko paprastai mūsų akis nemato – karius ne paraduose ir valstybinėse šventėse, ne oficialiuose vizituose, o sėdiniuojančius ir besišnekučiuojančius, sportuojančius ir besiilsinčius, vaikštinėjančius aplink karinius objektus.  Mūsų žvilgsnius trys fotografai vedžioja tarp plyname lauke išstatytų metalinių konteinerių, suformuojančių takus ir erdves, kuriose kariai treniruojasi, atranda šešėlio vėsą vasaros kaitroje. Beveidė karinės oro bazės teritorija traukia akį lakoniškais vaizdais, tarp kurių – tvoros fragmentai, kylantys naikintuvai, pakilimo takai, technika. Pasigėrėjimą sukelia mažos detalės – sužydusios gėlės ir žalialapiai augalai vazonuose, kontrastuojantys su monotonišku ir nykiu konteinerių peizažu. Parodos pavadinimas suponuoja, kad pasitelkus fotografiją siekiama įminti „kario“ kodą ir išvysti, ką slepia uniforma, užčiuopti žmogaus emocijas ir artefaktus, kalbančius apie kario-žmogaus kasdieniškumą, individualumą. Ne veltui parodoje portretai tampa vienu iš įrankių dekoduoti „kario“ sąvoką. Šis žanras pasitelkiamas ne tik fotografijoms: parodą lydi audiovizualinė medžiaga – filmukai, kuriuose kariams užduodami žaismingi klausimai, reikalaujantys trumpo, iš anksto neparuošto atsakymo, tokiu būdu tęsiama pažintis, tampanti vis artimesnė ir asmeniškesnė, ir vis labiau nutolstanti nuo karinio reglamento.

Projektas „Dekoduoti RAF“ kilo iš entuziazmo užmegzti kontaktą tarp miestiečių, miesto svečių ir atvykusių į Lietuvą oro erdvės sergėtojų, kurie dažnai suvienodinami ir tiesiog vadinami vienu vardu – NATO. Šiuo projektu siekiama geriau pažinti vieniems kitus susitinkant kultūrinėje erdvėje.

Atidarymas 2020 m. liepos 30 d., 18.00 val., Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai)

Organizatoriai:
Fotografijos muziejus
Karališkosios Oro Pajėgos
NATO

Projektą remia Jungtinės Karalystės ambasada.

Informaciją teikia:
Eglė Šukytė-Banienė
Sigita Kupscytė

Tel. +370 41 524393