2019 m. kovo 16 d. 14 val. Fotografijos muziejaus studijoje bus pristatyta Edvardo Tamošiūno fotografijų paroda „buvo ir yra“. Paroda veiks iki 2019 m. balandžio 21 d. Organizatorius Fotografijos muziejus (Šiaulių „Aušros“ muziejus). Projektą finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

Apie tai, kaip buvo. Ir kaip yra. Apie Šiaulius

Jaunojo menininko stipendiją gavęs Edvardas Tamošiūnas, galima sakyti, grąžino ją miestui – sukūrė fotografijų parodą apie Šiaulius: „buvo ir yra“. Fotografijose – reprezentacinės (ir ne tik) Šiaulių vietos, kurias fotografavo senųjų laikų meistrai tarpukaryje ir po Antrojo pasaulinio karo.

Atkartojimo žanras, mėginimas į tas pačias erdves pažvelgti iš laiko perspektyvos nėra nauja idėja, vis dėlto autorius išsiskiria iš atkartojimo srauto pasirinkta fotografijos technika – miestą jis fotografavo senovine (1907 m. gamybos) medine dumpline kamera (negatyvo dydis 13 x 18 cm).

Taip E. Tamošiūnas tarsi sumaišė laiko kortų kaladę ir labai priartėjo prie senųjų meistrų metodikos: analoginės fotografijos darbo įrankių, priverstinio neskubėjimo, kūrybos ritmo.

Akivaizdu, kad senų vaizdų paieškos reikalavo daug kantrybės ir pastangų. Autorius dažnai galėjo fotografuoti tik tuo metų laiku, kai žaliuojantys medžiai neužstoja išlikusios Šiaulių architektūros, erdvinės perspektyvos.

E. Tamošiūnas, dabar einantis 31-uosius, į Šiaulius atvyko iš Druskininkų. Baigęs fotografijos studijas Vilniaus technikos ir dizaino kolegijoje, praktiką atliko Šiauliuose, „Fotografijos namuose“. Po praktikos liko gyventi ir kurti Šiauliuose, aktyviai įsiliejo į kultūrinį miesto gyvenimą, savanoriavo miesto renginiuose, padėjo parengti ne vieną dešimtį fotografijų parodų, buvo jų bendraautoris.

Ne vienerius metus E. Tamošiūnas dirba Fotografijos muziejuje, skaitmenina muziejines vertybes, dokumentuoja muziejaus gyvenimo akimirkas. Autorius konsultuoja ir prisideda rengiant populiarias, senąsias fotografijos technologijas pristatančias edukacines programas, bendradarbiauja su senųjų fotografijos technikų meistrais ir kartu organizuoja kūrybines dirbtuves, veda fotografijos būrelį vaikams.

Šiaulių fotografijos bendruomenėje E. Tamošiūnas išsiskiria puikiomis technologinėmis žiniomis, savitu šviesos užrašymo stiliumi, gebėjimu įsigilinti į pasirinktą temą.

„buvo ir yra“ – pirmoji asmeninė E. Tamošiūno paroda.

Rolandas Parafinavičius