MUZIEJUS

Fotografijos muziejus – vienintelis specializuotas fotografijos istorijos, meno ir technikos muziejus Lietuvoje, svarbus daugiafunkcinis fotografijos centras, kuris saugo ir reprezentuoja reikšmingą beveik 150 000 eksponatų ir muziejinių vertybių Lietuvos vizualiojo paveldo, fotografijos technikos ir įrangos, spaudinių ir dokumentų rinkinį. 2014 m. modernizuotame muziejuje organizuojamos šiuolaikinės ir istorinės Lietuvos ir užsienio fotografijos parodos, vyksta susitikimai su autoriais, fotografijos tyrinėtojais, edukaciniai užsiėmimai bei kita įvairiapusė šiuolaikiška ir inovatyvi edukacinė ir pramoginė veikla. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir Tatjanos Luckienės–Aldag trišaliu susitarimu 2014 m. muziejuje įkurtas Vito Luckaus fotografijos centras, kuris tyrinėja XX a. II pusės Lietuvos meninę fotografiją ir vieno konceptualiausių jos atstovų – Vito Luckaus kūrybą, rūpinasi jo archyvo išsaugojimu,  kitų šio laikotarpio fotografijos kūrėjų archyvų globa, tyrimu ir sklaida.

 

Istorija

Fotografijos muziejus įkurtas 1973 m. gegužės 25 dieną, kai Šiaulių „Aušros“ istorijos-etnografijos muziejaus (dabar – Šiaulių „Aušros“ muziejus) laikinai suteiktose dvejose salėse buvo atidaryta nedidelė LTSR Fotografijos meno draugijos globojamo visuomeninio Fotografijos muziejaus ekspozicija. Lietuvos fotografijos muziejaus idėją subrandino ir kartu su bendraminčiais įgyvendino anuomet jaunas fotožurnalistas Antanas Dilys. Tada tokių specializuotų fotografijos paveldo muziejų nebuvo ir visoje Sovietų Sąjungoje, o ir pasaulyje jų veikė tik apie 3 dešimtis.

Netrukus, 1976–aisias, muziejaus įkūrėjo ir jo bendraminčių kuriamas muziejus atrado nuolatinį prieglobstį pačiame Šiaulių senamiesčio centre, Vilniaus gatvėje tarpukariu statyto pastato antrajame aukšte. Tais pačiais metais Fotografijos muziejus perėjo „Aušros“ muziejaus žinion ir tapo šio vieno iš didžiausių Lietuvoje muziejaus skyriumi. Neužilgo naujosiose patalpose atidaryta ir pirmoji ilgalaikė muziejinė ekspozicija, pradėtos rengti parodos, tarprespublikiniai fotografijų konkursai, suorganizuoti pirmieji Lietuvoje fotografijos meno festivaliai, vyko fotografijos mokymai, seminarai, konferencijos – muziejus tapo svarbiu fotografijos meno ir paveldo centru.

Pirmoji reikšminga muziejaus plėtra įvyko 1983 m., kuomet muziejui buvo perduotas ir trečiasis pastato aukštas, visas muziejus pertvarkytas, 1990 m. įrengta nauja Lietuvos fotografijos istorijos ekspozicija, keičiamų parodų erdvės. 2009–2014 m. vykusios rekonstrukcijos metu muziejaus patalpos buvo dar labiau išplėstos ir modernizuotos ir šiandien jau užima visą keturių aukštų pastatą miesto centre.

MUZIEJAUS VEIKLA ŠIANDIEN

Rekonstruoto muziejaus pastato architektūra ir interjero įrangos estetika pabrėžia pastato istoriškumą, tarpukario modernizmo architektūros ypatumus ir atspindi pastato funkciją, atkartodama fotografijos simbolius bei kodus. Atvira ir originali muziejaus erdvė nuteikia aktyviai pažintinei ir kūrybinei veiklai, betarpiškam ir neformaliam bendravimui.

Ilgalaikė muziejaus ekspozicija „Laisvę fotografijai!“ kviečia į interaktyvų fotografinį nuotykį keliaujant laiku nuo fotografijos ištakų iki šių dienų.

Muziejaus galerijoje viena kitą nuolat keičia išskirtinės fotografijos parodos, lydimos renginių, ekskursijų, edukacinių užduočių. Gyva kūrybinių eksperimentų erdvė – edukacinė studija su fotolaboratorija ir mažąja parodų sale – kviečia į kūrybinius užsiėmimus vaikams, jaunimui ir suaugusiems, čia organizuojamos parodos, paskaitos, filmų peržiūros. Muziejaus įkūrėjo A. Dilio vardo skaitykloje bet kuris lankytojas, užsukęs į muziejų nemokamai gali pavartyti unikalios specializuotos fotografijos bibliotekos leidinius, besimėgaujant čia siūloma kava ir naudojantis muziejuje veikiančiu nemokamu bevieliu internetu. Naujausių fotografijos albumų, žurnalų ir kitų leidinių, taip pat suvenyrų galima ir įsigyti šalia esančioje muziejaus parduotuvėlėje.

Nepamirštamus įspūdžius žada ypatinga galimybė įžengti į fotoaparato vidų, apsilankius muziejaus stogo terasoje įrengtoje „cameroje obscuroje“, o terasos monokliai leidžia pažvelgti  į senųjų Šiaulių panoramas, kurias galima palyginti su iš aukšto atsiveriančiais įspūdingais šiuolaikinio miesto vaizdais. Per šventes ar vakarais terasos lankytojus kviečiami į koncertus, kitus pramoginius renginius.

Kasmet muziejuje vyksta tradiciniai Muziejų nakties ir Tyrėjų nakties renginiai, šurmuliuoja miesto šventės – Šiaulių dienos ir Šiaulių naktys, tradicija tapo nemokamas muziejaus lankymas per reikšmingiausias Lietuvos valstybines šventes.

Muziejus kviečia susipažinti su saugomais archyvais ir virtualioje erdvėje. Daugiau kaip 20 000 fotografijos srities muziejinių vertybių publikuojama nacionalinėse ir tarptautinėse duomenų bazėse.

Fotografijos muziejus šiandien atviras ir artimas visiems.

Paslaugos

Fotografijos muziejaus specialistai gali atlikti nesuskaitmenintų eksponatų fotografavimo bei skenavimo paslaugas, taip pat, išduoti jau suskaitmenintų eksponatų skaitmeninius vaizdus nekomerciniam naudojimui ar komerciniam publikavimui ir kitiems komerciniams tikslams.

Daugiau

Darbuotojai