„G.BGDN Aušros al. 84″ santrumpą nesunkiai šifruoja tie, kurie yra susipažinę su žymiausio visų laikų Šiaulių dailininko, mokytojo ir ekscentriškos asmenybės Gerardo Bagdonavičiaus (1901–1986) kūryba – tai vienas iš šio originalaus menininko naudotų spaudų kūriniams žymėti.

2013 m. rudenį, per Tyrėjų naktį, Fotografijos muziejus pakvietė į G. Bagdonavičiaus namuose vykusią netradicinę kūrybinę ekspediciją, kurios metu Šiaulių menininkai, meno tyrinėtojai ir mylėtojai per autentišką aplinką bandė giliau pažinti išskirtinę dailininko asmenybę. Susirinkusieji išvaikščiojo ir fiksavo paties G. Bagdonavičiaus originaliai dekoruotus interjerus, čia užsilikusius ar muziejininkų vienam vakarui į namus sugrąžintus autentiškus menininko daiktus, bendravo su dailininko amžininkais, bičiuliais ir mokiniais.

Ekspedicijos dalyvių meninės įžvalgos, virtusios fotografijomis ir vaizdo kūriniais, eksponuojamos parodoje kartu su autentiškais istorinio namo interjerų vaizdais, kviečia dabar jau parodos lankytojus tapti tyrėjais, lyginti istorinius ir šiuolaikinius vaizdus, atrasti autentiškas detales ir įvertinti pokyčius. Greta eksponuojami menininko fotografiniai autoportretai, „asmenukės”, darytos daugiausia jo asmeninėje erdvėje, papildo ir konkretina legendinės kūrėjo asmenybės vaizdinį.

Šis meninis projektas iš pradžių buvo sumanytas kaip priemonė atkreipti visuomenės dėmesį į autentišką dailininko G. Bagdonavičiaus gyvenamąjį namą, architektūrinę ir memorialinę kultūros vertybę, kuri daugelį metų netvarkoma nyko. Šiandien jau rengiami šio gyvenamojo namo, kurį dailininkas, padedamas žymaus tarpukario architekto Karolio Reisono, pats kūrė ir 1936–1986 m. jame gyveno, rekonstrukcijos planai. Tad ekspedicijos „G.BGDN Aušros al. 84″ kūriniai įgyja ir kitą prasmę bei išliekamąją vertę, kaip profesionali autentiškos atmosferos ir medžiagiškumo fiksacija, kaip dokumentas to, ką svarbu puoselėti, išsaugoti ir prisiminti.

Už nuoširdų bendradarbiavimą dėkojame projekto dalyviams: Vaidotui Stankevičiui, Miglei Stankevičienei, Edvardui Tamošiūnui, Linai Tamošiūnienei, Ramunei Bernotaitei, Loretai Liubavičienei, Ričardui Dailidei, Monikai Kazimieraitytei, Rolandui Parafinavičiui, Sauliui Pučinskui, Deimantei Bačiulei, Giedriui Vaičiuliui, Petrui Repšiui, Algirdui Musneckiui, Vilmantui Dambrauskui, Zenonui Sabaliui ir Šiaulių miesto savivaldybei, suteikusiai galimybę pabūti autentiškuose G. Bagdonavičiaus namuose.

Projekto kuratorė Teklė Tomkutė-Vaičiulienė