Jokūbo Viliaus Tūro dokumentinio filmo „Apie Joną" (2015) pristatymas ir peržiūra

2016 m. vasario 22 d., pirmadienį, 17 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) vyko dokumentinio filmo „Apie Joną” (2015) pristatymas ir peržiūra. Filme pasakojama Lietuvos teatro legendos – režisieriaus Jono Vaitkaus – istorija. Renginyje dalyvavo režisierius, scenaristas, operatorius, fotografas Jokūbas Vilius Tūras. Taip pat buvo pristatyta J. V. Tūro knyga „Sapnuoju, kad einu. Vilnius-Santjago de Kompostela” apie Šv. Jokūbo piligrimystės kelią.

Kino juostoje „Apie Joną” žiūrovai išvydo pasakojimą apie žinomą lietuvių teatro ir kino režisierių, teatro pedagogą Joną Vaitkų. Jo lūpomis pasakojama istorija supažindino su teatro subtilybėmis, leido patekti į Rusų dramos teatro sceną bei užkulisius, stebėti kūrybos, repeticijų procesus, kasdienio gyvenimo detales.

Filmą papildo asmeniniai J. Vaitkaus pamąstymai apie visuomenės vertybes, žmonių tikruosius veidus, scenos aktorius. Režisierius pasakoja apie ilgus metus trukusią karjerą, kalba drąsiai, mandagiai ir atvirai. Nelieka pamirštos ir itin jautrios temos apie kūrėjo kančias, abejones ir sėkmės džiaugsmą.

  1. Vaitkus yra dirbęs Šiaulių dramos teatro ir Kauno valstybinio dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi, Lietuvos kino studijos režisieriumi, Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro meno vadovu, dėstęs vaidybą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Staten Teater Norvegijoje, Emersono koledže JAV, Helsinkio valstybinėje aukštojoje teatro mokykloje Suomijoje, Kopenhagos nacionalinėje teatro mokykloje Danijoje, Krokuvos teatro akademijoje Lenkijoje.

Režisierius per gyvenimą sukūrė daugiau kaip 60 spektaklių Lietuvoje ir užsienyje, yra režisavęs kino filmų. J. Vaitkus apdovanotas Lietuvos ir SSRS valstybinėmis premijomis, „Auksinės vilnos” prizu Tbilisyje (Gruzija) ir „Scotman Fringe First Award” prizu Edinburge (Škotija), „Šv. Kristoforo” geriausio metų režisieriaus prizu, Auksiniais scenos kryžiais, Nacionaline kultūros ir meno premija.

„Žaviuosi J. Vaitkaus vitališkumu, drąsa, valia ir užsispyrimu. Buvau tikras, kad šeimai leidus filmuoti J. Vaitkų kasdienio gyvenimo situacijose, sukursime įdomų kino pasakojimą apie šio menininko požiūrį į žmogų, darbo metodus ir pasaulėžiūrą sulaukus 70-ies, – pasakoja filmo „Apie Joną” režisierius Jokūbas Vilius Tūras. – Neabejoju, kad šis filmas turės išliekamąją vertę, bus įdomus ir kaip dokumentas, ir kaip jausmingas pasakojimas.”

Neskaičiuojant juostos „Apie Joną”, J. V. Tūras sukūrė dar tris filmus: trumpametražį vaidybinį filmą „Noras” (1992), „1941 m. tremtis vaikų akimis” (2011) ir „Sapnuoju, kad einu” (2013), pelniusį „Sidabrinės gervės” apdovanojimą už geriausią metų dokumentinį filmą.