Fotografijos muziejus (Vilniaus g. 140, Šiauliai) iki sausio 6 d. siūlė visiems kūrybiškai ir prasmingai praleisti laisvalaikį kalėdinėse dirbtuvėse. Muziejaus studijoje veikė žaisminga fotobūdelė, kurioje lankytojai buvo kviečiami įsiamžinti ir taip pasidalyti šventine nuotaika su kitais, o užsukus į muziejaus fotolaboratoriją – pasigaminti originalų šventinį fotografinį atviruką.

Turbūt nedaugelis žino, kad šiandieninė asmenukių mada yra toli gražu ne mūsų dienų išradimas, o tik šiuolaikinė beveik šimtametės fotobūdelės arba fotokabinos tradicijos interpretacija. Šis, kadaise labai populiarus, fotografavimo įrenginys buvo užpatentuotas JAV dar 1925 m. ir žaibiškai išplito po visą pasaulį. Artėjant didžiosioms metų šventėms, Fotografijos muziejus kvietė prisiminti šiandien jau primirštą klasikinę fotografijos pramogą, įsiamžinti su šeima ar draugais muziejaus studijoje įrengtoje improvizuotoje fotobūdelėje. Čia išlaikytas pagrindinis fotokabinos principas – besifotografuojančiųjų privatumas: lankytojai fotobūdelėje yra vieni ir fotografuojasi patys, paspausdami nuotolinį fotoaparato valdymo mygtuką. Šventinę nuotaiką padėjo susikurti fotografavimuisi paruoštos žaismingos dekoracijos (angliškai žinomos kaip props-butaforija), jų dėka lankytojai tapo įvairiais linksmais ir netikėtais personažais.

Kiekvienas dalyvis galėjo rinktis klasikinio fotobūdelės formato nuotraukas, sudarytas iš trijų kadrų, ar atvirlaiškio fotografijas iš vieno kadro, kurias buvo galima pasilikti atminčiai ar išsiųsti kaip atvirlaiškį savo artimiesiems bei draugams, pasinaudojant Fotografijos muziejuje įrengta pašto dėžute.

Tiems, kuriuos vilioja senove dvelkiantis kūrybinis procesas, Fotografijos muziejaus studijoje buvo siūloma pasigaminti kalėdines fotogramas.  Fotograma – tai autentiškas ir vienas iš seniausių fotografikos būdų, kai fotografinis vaizdas gaunamas be fotokameros. Užsiėmimai vyko tamsioje fotolaboratorijoje, raudonoje šviesoje. Kiekvienas dirbtuvių dalyvis ant šviesai jautraus popieriaus kurė savo unikalią kompoziciją iš įvairių daiktų ir kalėdinės tematikos trafaretų: pušų šakelių, įvairių dydžių kankorėžių, džiovintų apelsinų, gvazdikėlių, cinamono lazdelių, imbiero saldainių ar kitų detalių. Kompozicija apšviečiama kryptine šviesa, po to fotopopierius merkiamas į specialų cheminį tirpalą. Taip gimsta unikalus lankytojų rankomis sukurtas kūrinys, kurį čia pat buvo galima papildomai dekoruoti ir, muziejaus kasoje įsigijus pašto ženklą, išsiųsti paštu kaip originalų kalėdinį sveikinimą savo bičiuliams ir artimiesiems.

Daugiau